wtorek, 30 czerwca 2015

Wstępna, luźna opinia o przekształceniu oddziału Wyścigi na Służewcu w spółkę


My, nie czekając na decyzje TS,  poprosiliśmy osoby znające się na rzeczy o opinie na temat konsekwencji ewentualnego przekształcenia oddziału Wyścigi Konne Służewiec w spółkę. 

 
Mamy już pierwszą, luźną opinię - punkt 4 powoduje, że wszelkie tego typu "projekty" Totalizatora powinny być wnikliwe obserwowane i analizowane, zwłaszcza ich "drugie dno".

 Dostaliśmy (...) kilka refleksji na temat opisu sytuacji i pytań dot. Służewca:

1. dalsza prywatyzacja poprzez zbycie udziałów dla osób trzecich jest możliwa.

2. uprzednie przekształcenie oddziału w spółkę ułatwić może zbycie majątku będącego w posiadaniu spółki,

3. na dzień dzisiejszy oddział / spółka dysponuje prawem obligacyjnym, tj. prawem dzierżawy. Nie dysponuje własnością nieruchomości. Przejęcie udziałów w takiej spółce spowoduje, że przejmujący wejdzie w prawa dzierżawcy. Przypominam, że dzierżawa obejmuje prawo do pobierania pożytków z nieruchomości

4. moim zdaniem takie przekształcenie może być traktowane jako krok w kierunku realizacji zbycia nieruchomości

5. na obecnym etapie bez zmiany ustawy i likwidacji zapisu o niezbywalności nieruchomości, nie jest możliwe jej zbycie (...)


Na razie tyle, czekamy na kolejne opinie od prawników






Dobre wieści - nie będzie spółki zamiast oddziału na Wyścigach na Służewcu

Tym razem dobra nowina (przynajmniej na razie).

W. Lubicz napisał:
(...) Na tydzień przed Derby na Służewcu Totalizator Sportowy wycofał się z planów przekształcenia swojego oddziału wyścigi konne w spółkę.
„Obecnie nie jest rozpatrywane utworzenie nowego podmiotu, mającego za zadanie organizację wyścigów konnych i zarządzanie torem Służewiec” – oświadczył Włodzimierz Bąkowski, od 2008 r. dyrektor wyścigów konnych w Totalizatorze Sportowym, podczas ostatniej sesji rady Polskiego Klubu Wyścigów Konnych, 24 czerwca. (...)


Ciekawe, jaki wpływ na obecne „nierozpatrywanie” przekształcenia miała stanowcza postawa Prezes PKWK Agnieszki Marczak, która odmówiła zgody na taką zmianę?


Wspomniane w artykule pięć warunków potrzebnych do osiągnięcia założonego celu - "doprowadzenia do zbywalności nieruchomości" są wymienione m.in. w poście z 16-05-2015 pt. " Totalizator chce spółki zamiast oddziału Wyścigi Konne"



Cały artykuł W. Lubicza
http://www.polskatimes.pl/artykul/3918795,nie-bedzie-spolki-totalizatora-sportowego-zamiast-oddzialu-wyscigi-konne,1,id,t,sa.html














poniedziałek, 22 czerwca 2015

Petycja i protest w sprawie Orange Festival na Wyścigach Konnych na Służewcu



Polubiajcie, udostępniajcie,  informujcie, drukujcie, przesyłajcie. Im więcej wysłanych tym większa szansa, że więcej OWF nie będzie na Wyścigach.
 


Została stworzona petycja w sprawie nieorganizowania więcej Orange Warsaw Festival na terenie Wyścigów Konnych na Służewcu. Protesty i pisma mieszkańców okolic Stadionu Narodowego przyniosły efekty – festiwal wyniósł się na Wyścigi. W takim razie teraz pora walki o wyniesienie się OWF z Mokotowa/Ursynowa.

Przesyłajcie, udostępniajcie, informujcie o petycji, żeby jak najwięcej osób podpisało – tylko wtedy jest szansa, że więcej koszmarnych  nocy nie będzie.

Przypominamy, że aby podpis był ważny należy to potwierdzić kliknięciem w link przesłany na Wasz mail

http://www.petycjeonline.com/stop_orange_festival_na_wycigach_konnych_na_suewcu


Petycję można podpisywać, ale można też wydrukować  treść i wysyłać indywidualnie. Warto to zrobić i przekazać zwłaszcza osobom starszym, które nie korzystają z internetu, ale które Orange Festival umęczył i które chciałyby zaprotestować.

ADRESACI:
Organizator
ROCHSTAR S.A.
03-994 Warszawa
ul. Wał Miedzeszyński 384

Właściciel terenu
Prezes Polskiego Klubu Wyścigów Konnych
Agnieszka Marczak
ul. Puławska 266
02-684 Warszawa


Wydzierżawiający teren
Prezes Totalizatora Sportowego
Wojciech Szpil
ul. Targowa 25
03-728 Warszawa

Prezydent Warszawy
Hanna Gronkiewicz-Waltz
pl. Bankowy 3/5, pok. 129
00-950 Warszawa


Burmistrz Ursynowa
Robert Kempa
al. Komisji Edukacji Narodowej 61
02-777 Warszawa

Burmistrz Mokotowa
Bogdan Olesiński
ul. Rakowiecka 25/27, 02-517 Warszawa

- nie jest to jego teren, ale powinien troszczyć się o mieszkańców Mokotowa, których problem dotknął nie mniej, niż ursynowian








poniedziałek, 15 czerwca 2015

Opinia Narodowego Instytutu Dziedzictwa w sprawie planu zagospodarowania Wyścigów Konnych na Służewcu

Publikujemy opinię Narodowego Instytutu Dziedzictwa, dotyczącą uchwalanego właśnie miejscowego planu zagospodarowania rejonu ul. Kłobuckiej.

Część tego planu dotyczy Zespołu Torów Wyścigów Konnych na Służewcu. Totalizator Sportowy, dzierżawca , postanowił poczynić na tym zabytkowym terenie spore, agresywne inwestycje deweloperskie. Na naszą prośbę Ministerstwo Kultury zleciło opracowanie specjalistycznej opinii  w tej sprawie.

Strony 6-7 i 10-13 odnoszą się konkretnie do terenu Wyścigów. Zachęcamy do przeczytania, mimo, że nie jest to tekst lekki.

Nie ma wątpliwości – i my, i inne osoby krytykujące pomysły Totalizatora mamy rację. To w całości jest zły plan, dopuszczający możliwość, a w zasadzie dający pewność, zniszczenia zabytkowego terenu i zabytkowych obiektów ZTWK.




zamiast stajni sklepy?

Totalizator chce spółki zamiast oddziału Wyścigi Konne

Dosłownie kilka dni temu wysłaliśmy do  osób znających się na rzeczy pytania o możliwe, niewidoczne na pierwszy rzut oka, skutki przekształcenia oddziału Wyścigi Konne w spółkę, prawdopodobnie prawa handlowego.
Szczególnie interesuje nas, czy takie przekształcenie może prowadzić w dalszej konsekwencji do przejęcia dzierżawionego terenu przez prywatnych inwestorów lub deweloperów i wyprowadzenia majątku spod władzy PKWK, mimo teoretycznego zapisu o niezbywalności prawa własności.

A dzisiaj Wiktor Lubicz, wytrwały orędownik ochrony całości terenu i funkcji Zespołu Torów Wyścigów Konnych, napisał w Polska the Times tekst, w którym również pisze o tej sprawie

http://www.polskatimes.pl/artykul/3900375,nie-ma-cichej-zgody-agnieszki-marczak-na-tajne-plany-totalizatora,id,t.html


Przypomnijmy coś , o czym może część osób zapomniała, a o czym pisały media:
Lech Królikowski, radny Ursynowa, przedstawił swego czasu fragment poufnej opinii prawnej przygotowanej na zlecenie TS, która mówi: "Celem jest zapewnienie zbywalności nieruchomości".
Dodatkowo na sesji Rady Dzielnicy Ursynów przedstawiono 5 warunków, które powinny być spełnione, aby strategia TS zabudowy Wyścigów mogła być zrealizowana (A.P. Kearney 490176/08 2009/0001):

1. uzyskanie zgody konserwatora zabytków (zrealizowane)
2. wprowadzenie wyjątków do studium zagospodarowania przestrzennego  (właśnie procedowany jest plan zagospodarowania, który uchwalony umożliwiałby  realizację inwestycji deweloperskich niezgodnych z wieloma przepisami)
3. renegocjacja umowy z PKWK w celu wydłużenia okresu dzierżawy (zrealizowane)
4. uzyskanie publicznego dofinansowania na halę w wysokości 400 mln zł (hala bedzie budowana przy Stadionie Narodowym i ma być tylko 1 w Warszawie, czyli punkt odpada)
5. utworzenie niezależnej organizacji do zarządzania kompleksem (zapowiedź przekształcenia oddziału w spółkę jest właśnie próbą realizacji  tego punktu)

Czyli jesteśmy w ostatnim !!!! punkcie długoterminowego projektu Totalizatora Sportowego (TS), przygotowanego w 2009r. przez A.P. Kearney, mającego umożliwić realizację deweloperskiego planu TS





sobota, 13 czerwca 2015

Ministerstwo Kultury o planie zagospodarowania terenu Wyścigow Konnych na Służewcu cz.2

I pismo skierowane przez Ministerstwo Kultury do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków:





Ministerstwo Kultury o planie zagospodarowania terenu Wyścigow Konnych na Służewcu cz.1

W zeszłym roku, po analizie projektu planu zagospodarowania terenu Zespołu Torów Wyścigów Konnych na Służewcu, wysłaliśmy pisma m.in.do Ministerstwa Kultury i Generalnego Konserwatora Zabytków. Chcieliśmy, żeby dowiedzieli się, że dla terenu wpisanego do Rejestru Zabytków uchwalany jest plan zagospodarowania niezgodny z przepisami o ochronie zabytków i w perspektywie niszczący ten teren i jego specjalny, wyjątkowy charakter.
Poprosiliśmy o przeprowadzenie kontroli prawidłowości działań i decyzji konserwatorów zabytków  i planistów miejskich związanych z projektem planu zagospodarowania Wyścigów.

Podobne pismo, jako radna dzielnicy Ursynów, wystosowała Magda Sokołowska.
I właśnie przyszły dwa pisma, które potwierdzają nasze opinie i powodują, że uchwalenie planu zagospodarowania w takim kształcie jak teraz, nie jest już tak oczywiste.

(...) pozytywnie zaopiniowane przez organ konserwatorski ustalenia NIE SPEŁNIAJĄ WARUNKÓW gwarantujących trwałe i WŁAŚCIWE ZACHOWANIE ZABYTKÓW znajdujących się na obszarze ww. projektu planu oraz ich ZAGOSPODAROWANIE I UTRZYMANIE (...)

i bardzo ważne zdanie skierowane do Magdy S, ale odnoszące się do wszystkich obrońców Wyścigów na Służewcu:
(...) pragnę Pani gorąco podziękować za zainteresowanie się tym problemem i zwrócenie organom ochrony zabytków uwagi na  ZAGROŻENIA związane z ZAMIERZENIAMI PLANISTYCZNYMI MIASTA STOŁECZNEGO WARSZAWY względem tego obszaru (...)

Co prawda jedna jaskółka wiosny nie czyni, ale wierzymy, że te pisma to pierwszy, wcale niemały krok w dobrym kierunku - czyli uchwalenia planu zagospodarowania chroniącego Zespół Torów Wyścigów Konnych na Służewcu, a nie dewastującego go.


Całe pismo z MKiDN: