poniedziałek, 30 czerwca 2014

Jak zaskarżyć plan zagospodarowania terenu Wyścigów Konnych na Służewcu


W tak zwanym międzyczasie, czytając i omawiając wykaz uwag zgłoszonych do planu zagospodarowania Wyścigów na Służewcu, sprawdzamy jakie mamy dalsze możliwości działania.
No i mamy, nic nie jest stracone – nawet, jeśli radni m.st.Warszawy poprą pomysły Totalizatora i zaakceptują stanowisko Pani Prezydent w tej sprawie.

1.To prawo PKWK

Jeśli radni m.st. Warszawy zagłosują na "tak" i miejscowy plan zagospodarowania ZTWK na Służewcu zostanie uchwalony w obecnym kształcie, istnieje możliwość zaskarżenia miejscowego planu do właściwego terytorialnie wojewódzkiego sądu administracyjnego.
Każdy, czyj interes prawny lub uprawnienie zostały naruszone uchwałą, może - po bezskutecznym wezwaniu do usunięcia naruszenia - zaskarżyć uchwałę do sądu administracyjnego. Ważne jest zatem dopełnienie wymogu i wezwanie rady miasta do usunięcia naruszenia. Wniesienie skargi do sądu administracyjnego bez wyczerpania tego trybu skutkuje odrzuceniem skargi przez sąd.
Należy również pamiętać o dochowaniu terminu na wniesienie skargi. Skargę wnosi się w terminie 30 dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie 60 dni od dnia wniesienia wezwania o usunięcie naruszenia prawa. Skargę do sądu administracyjnego wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi. Organ ten przekazuje skargę sądowi wraz z aktami sprawy i odpowiedzią na skargę w terminie 30 dni od daty jej wniesienia.

Ten opis dotyczy praw PKWK

2.A to prawo nas wszystkich

W razie gdy nie jest możliwe wniesienie skargi do sądu administracyjnego (z uwagi np. na przekroczenie terminu lub brak interesu prawnego w sprawie), można zwrócić się o pomoc do wojewody. Z uwagi na posiadane kompetencje wojewoda może zaskarżyć miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego w każdym czasie po podjęciu takiej uchwały przez radę gminy. Należy jednak pamiętać, że wobec każdej uchwały organu stanowiącego jednostki samorządowej postępowanie nadzorcze prowadzone jest z urzędu (a zatem nie na wniosek) i w razie stwierdzenia istotnego naruszenia prawa powinno zakończyć się wydaniem rozstrzygnięcia nadzorczego lub w dalszej kolejności wniesieniem skargi do sądu administracyjnego. Pismo skierowane do wojewody może zatem stanowić jedynie sygnał w sprawie i nie skutkuje wszczęciem postępowania nadzorczego.
Ten opis dotyczy prawa każdego mieszkańca Warszawy ( i nie tylko) do wniesienia do wojewody skargi na uchwalony przez radę miasta miejscowy plan zagospodarowania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz