poniedziałek, 23 grudnia 2013

Życzenia świąteczne





Świeciła gwiazda na niebie
srebrna i staroświecka.
Świeciła wigilijnie,
każdy ją zna od dziecka.
Zwisały z niej z wysoka
długie, błyszczące promienie,
a każdy promień – to było
jedno świąteczne życzenie.
I przyszli – nie magowie
już trochę podstarzali –
lecz wiejscy kolędnicy,
zwyczajni chłopcy mali.
Chwycili w garść promienie,
trzymają z całej siły.
I teraz w tym rzecz cała,
by się życzenia spełniły.

Niech najbliższe Święta Bożego Narodzenia i Wigilijny wieczór, upłyną Wam w szczęściu i spokoju przy kolędach i zapachu świerkowej choinki.
A nadchodzący nowy 2014 rok niech przyniesie same radości.

Czarne chmury nad Wyścigami na Służewcu

W warszawskim, lokalnym tygodniku "Południe" z 12-12-2013 ukazał się artykuł pt. "Czarne chmury nad Wyścigami", krytyczny wobec planów Totalizatora Sportowego. Nie jest to pierwszy artykuł na ten temat w tej gazecie, kilka tygodni temu ukazał się obszerny  materiał dotyczący przyszłości Wyścigów Konnych, również w odniesieniu do planów TS ( link do artykułu w poście z 07-11-2013r.)
W tym samym czasie w również warszawskim, lokalnym tygodniku "Passa" ukazały się teksty bardzo planom Totalizatora przychylne.
I tak się dziwnie złożyło, że w świątecznym numerze  przychylnej Totalizatorowi "Passy"  zostało wykupione miejsce na życzenia świąteczne od TS, natomiast w "Południu" - nie. Odnoszę wrażenie, że to efekt artykułów, "kara" dla niesfornego i niezależnego "Południa".

Fragmenty artykułu:


(...)W przyszłym roku Zespół Torów Wyścigów Konnych (ZTWK) na Służewcu będzie obchodził 75-lecie. Pierwsza gonitwa  na stworzonej  przez prywatnych właścicieli perle światowej architektury hippicznej odbyła się w czerwcu 1939r. Jeśli Rada Warszawy, nieuchwalając przedstawionego miejscowego planu zagospodarowania, nie zdobędzie się na zatrzymanie szalonych pomysłów Totalizatora Sportowego (TS) - ten jubileusz może być bardzo smutny. Co prawda w 2008r. Rada Warszawy przyjęła stanowisko, że na całym obszarze Wyścigów Konnych powinna zostać zachowana dotychczasowa funkcja, ale Totalizator jest sprawnym lobbystą i łatwo przekonuje niektórych, że jest zbawcą, a nie szkodnikiem.(...)
(...)„Przez ostatnie 5 lat prowadziliśmy staranne prace, które pozwoliły na stopniowe odbudowanie infrastruktury wyścigowej w zakresie umożliwiającym organizację gonitw”-powiedział przedstawiciel TS. Najwyższa Izba Kontroli, która opublikowała raport z polskich torów wyścigów konnych za lata 2009–2012, jest innego zdania. W przypadku Służewca szczególną uwagę zwrócono właśnie na fatalny stan infrastruktury, o który powinien zadbać organizator wyścigów i dzierżawca terenu, czyli Totalizator Sportowy. Ponadto, jak stwierdzili kontrolerzy, jeśli chodzi o Totalizator, to w okresie objętym kontrolą – czyli od 2009 do 2012 r. – w zasadzie ograniczał się do tworzenia nowych koncepcji i strategii, pomijających lub ograniczających dominującą w zespole torów funkcję wyścigowo-treningową.(...)

 Cały artykuł:
https://www.dropbox.com/s/ha6cyi7hcuylfgr/poludnie_artykul.pdf


sobota, 21 grudnia 2013

Powrót do przeszłości - dwa artykuły z 2010r. na temat Wyścigów Konnych na Służewcu


Kolejne, po artykule z Finiszu, dwa teksty z 2010r. o planach Totalizatora.
Czemu je tu wrzucamy teraz? Żeby pokazać, że od momentu wydzierżawienia terenu Zespołu Wyścigów Konnych na Służewcu, TS nie miał innych planów w stosunku do Wyścigów, jak tylko podzielić teren na pół i skomercjalizować znaczną jego część. Konia z rzędem temu, kto potrafi znaleźć szczegółową i realną koncepcję rozwoju wyścigów, zakładów wzajemnych i wzrostu obrotów i zysków z tego sportu przedstawioną przez TS w ciągu ostatnich ostatnich 5 lat..
Widać też, że od dawna podnoszona jest kwestia złamania zapisów m.in.studium zagospodarowania, jeśli plany TS zostaną uwzględnione w miejscowym planie zagospodarowania.Dotyczy to również wydanych  przez władze Warszawy w 2011r. warunków zabudowy dla biurowca TS, który ma mieć do 23m wysokości, przy dopuszczonych w studium 12m.
I tu charakterystyczna jest wypowiedź przedstawiciela TS z 2010r. :"- Jeśli wstawimy do planu 25 metrów wysokości, to będzie 25 metrów, a nie 15. Plan jest prawem, a studium nie jest prawem - tłumaczył podczas sesji Rady Ursynowa Wojciech Denkins, przedstawiony przez Dudzińskiego jako "specjalista" od wdrażania strategii wyścigów". Widać „Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym" art.9 pkt 4  nie była "specjaliście” znana. Ciekawe, czy dzisiaj specjaliści od inwestycji i strategii zapoznali się z tym dokumentem? Z proponowanego planu zagospodarowania wynika, ze nie. Wygląda na to, że osoby wypowiadające się w imieniu TS o planach zabudowy Wyścigów cały czas uważają, że wielkiej spółki Skarbu Państwa przepisy nie dotyczą. Przynajmniej te, które im się nie podobają.



Inne ciekawe fragmenty: 

(...)Zamiast rozwijać sieć totalizatora i zwiększać obroty, obecny prezes TS (od marca 2008) po dwóch latach otwarcie sformułował swoje żądania. Podzielenie zespołu torów i wyłączenie z całości tzw. obszaru B (stajenno-treningowego) w zamian za organizację wyścigów i nakłady w części A (wyścigowej z trybunami). Części A i B oddziela szeroka aleja wyścigowa. Coś za coś - organizacja wyścigów i remonty w zamian za połowę 140-hektarowej nieruchomości. (...)

(...)Lech Królikowski, radny Naszego Ursynowa, zacytował fragment poufnej opinii prawnej przygotowanej na zlecenie TS. "Celem jest zapewnienie zbywalności nieruchomości". Według tej opinii TS powinien zmienić ustawę o wyścigach konnych poprzez wykreślenie z niej zapisu o niezbywalnym prawie własności dawnego majątku polskiego Jockey Clubu. Ten ustawowy zapis z 2001 r. skutecznie chronił do tej pory zespół torów przed podziałem i wyprowadzeniem części majątku do osobnej spółki. Jej utworzenie zapowiadał Dudziński podczas poprzedniej prezentacji w styczniu br. (...)

(...)Dudziński w żaden normalny sposób nie potrafił wyjaśnić, dlaczego strategicznym celem TS jest rozwój wyścigów, a koncepcja zagospodarowania zespołu torów jest zapowiedzią zmiany ich funkcji i skarleniem samych wyścigów poprzez obcięcie zaplecza treningowo-stajennego (...)

(...)Naczelny Sąd Administracyjny orzekł właśnie, że decyzje administracyjne wydane dla terenów objętych studium zgospodarowania przestrzennego nie mogą być sprzeczne z jego ustaleniami.(...) 
 dopisek M.J. - np. wyrok NSA z 6 sierpnia 2009 r. (II OSK 1250/08) :
"Sąd uznał [...], że choć wedle ustawy studium nie jest aktem prawa miejscowego, to nie oznacza to, „że decyzje administracyjne wydawane dla terenów objętych studium mogą być sprzeczne z jego ustaleniami”. Stwierdził również, że studium stanowi „swego rodzaju aksjologiczną podstawę wszelkich działań podejmowanych na terenie gminy w zakresie planowania i zagospodarowania przestrzennego. [...] Z treści studium powinny wynikać lokalne zasady zagospodarowania przestrzennego. [...] Skonkretyzowane działania w zakresie zmiany przeznaczenia terenu, położonego na obszarze gminy, przewidziane w m.p.z.p. oraz w decyzjach o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, powinny być formułowane i realizowane zgodnie z tymi zasadami [...]”. Co więcej, stwierdził również, że odmienna interpretacja roli studium stałaby w sprzeczności z zasadami prawnego systemu planowania przestrzennego w Polsce, byłaby niedopuszczalna w państwie demokratycznym i tym samym niezgodna z Konstytucją."
 Całe artykuły:


piątek, 20 grudnia 2013

Ankieta Homo Homini w sprawie wyścigów konnych




Wczoraj zadzwoniła do mnie osoba  przedstawiająca się jako pracownik Homo Homini (Instytut badania opinii). Chciała przeprowadzić ankietę na temat Wyścigów Konnych. Pytania, które zdążyła zadać były w stylu: „ czy jest pan/pani graczem na wyścigach”, „czy jest pan/pani za rozwojem wyscigów” i „czy jest pan/pani za rekreacją, sportem i widowiskami na Wyścigach”. Po odpowiedziach na „tak” i skomentowaniu, że za rozwojem tak, ale za halą, biurowcem i hotelami – nie, ankieter gwałtownie się rozłączył.
Pytania wyraźnie były tendencyjne i nie przewidziano innej, dopuszczalnej opinii. Przecież każdy jest za rozwojem i przywróceniem blasku, kwestią jest tylko, w która stronę ma to iść.
Czyżby ankieta miała wykazać, że 100%  ankietowanych jest za pomysłem Totalizatora?

Jeśli do Was będzie ktoś dzwonił z podobną ankietą to odezwijcie się i opiszcie to na naszym wydarzeniu na  facebooku  https://www.facebook.com/events/442813129171191/?fref=ts
Może ankieter się nie rozłączy i dowiemy się, jak brzmią kolejne pytania.



poniedziałek, 16 grudnia 2013

Interpelacja radnej Warszawy w sprawie Wyścigow Konnych na Służewcu wciąż bez odpowiedzi

14-11-2013r. wiceprzewodnicząca Rady m.st. Warszawy  pani Olga Johann złożyła do pani Prezydent Hanny Gronkiewicz- Walt interpelację w sprawie sytuacji Wyścigów Konnych na Służewcu. Ma to związek z projektem planu zagospodarowania rejonu ul. Kłobuckiej. Zgodnie z przepisami odpowiedź powinna zostać udzielona w ciągu 21 dni, czyli do 05-12-2013.
Jednak władze Warszawy przepisy mają za nic i do tej pory w BIP odpowiedzi nie ma. A nas bardzo interesuje opinia włodarzy miasta, bo to w ich i Rady Miasta rękach leży teraz los Wyścigów.

piątek, 13 grudnia 2013

Artykuł z 2010r., a jakby z wczoraj

Przez przypadek znalazłam artykuł z 2010r. W sumie wystarczy tylko zmienić datę, żeby był jak najbardziej aktualny. Totalizator cały czas koncentruje się tylko na "wyjęciu" terenu. Jeśli chodzi o lobbowanie na rzecz deweloperki jest świetny, w działaniu na rzecz rozwoju wyścigów i zakładów wzajemnych zachowuje się jak dziecko we mgle, czego nie ruszyć to się nie da.

Fragmenty artykułu:
(...)Nierealna do realizacji koncepcja, za którą TS zapłacił ogromne pieniądze wciąż jest usilnie forsowana w poszczególnych urzędach, zyskując poklask kolejnych urzędników wyższego i niższego szczebla.(...)

(...)Nie podano żadnej informacji o planowanych przychodach z nowych obiektów, nie oszacowano terminu zwrotu poniesionych nakładów, ani wysokości ewentualnych dopłat na organizację wyścigów konnych.
 Należy też zaznaczyć fakt, że po długotrwałych ustaleniach są wreszcie wszystkie zgody, w tym też stołecznego konserwatora zabytków, na remont drugiej, nieczynnej trybuny, jednak TS stwierdził stanowczo, że remont rozpocznie dopiero po załatwieniu wszelkich pozwoleń na realizację całej koncepcji zagospodarowania terenu.
W tej chwili inwestycja nie może być zrealizowana ze względu na istniejące zapisy w studium zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu, gdzie są restrykcyjne ograniczenia dotyczące wysokości obiektów. Ograniczenia w maksymalnej wysokości zabudowy są poważną przeszkodą szczególnie przy budowie hali i hoteli. (...)

(...)Poza pozwoleniami jest konieczna zmiana sytuacji prawnej terenu. Dzierżawa 30 letnia nie jest dobrą konstrukcją do rozpoczynania takich inwestycji i tym bardziej kredytowania jej. Nad odpowiednimi konstrukcjami prawnymi, umożliwiającymi faktyczne prawo do władania terenem TS pracuje. Konieczne są też odpowiednie zmiany legislacyjne, co również jest już dokładnie przez TS rozpoznane.
TS wskazywał na nieopłacalność organizacji wyścigów z jednej strony, a z drugiej nie wskazywał na przyczyny tej sytuacji. Nie widzi problemu w braku warunków dla widzów, braku odpowiedniego zaplecza gastronomicznego, nieatrakcyjnych stawek poszczególnych zakładów, trudnościach komunikacyjnych. Nie przedstawił mimo pytań ze strony reprezentanta hodowców, planu rozwoju sieci zakładów wzajemnych, zwiększenia atrakcyjności gry. Nie wskazał na szanse zwiększenia obrotów po planowanej zmianie ustawy umożliwiającej prowadzenie zakładów wzajemnych prze internet. Nie widzi szansy na uzyskanie przychodów ze zwiększenia atrakcyjności samego widowiska sportowego, jakim są wyścigi konne i zwiększenia obrotów w totalizatorze.
TS jako organizator wyścigów konnych powinien je finansować z przychodów z zakładów wzajemnych. Prezes TS wyraźnie podkreślił, że TS dobrze wie jak organizować zakłady, to powinien też wiedzieć, co jest przyczyną słabych obrotów i zacząć działać, aby to zmienić, zamiast biadolić o nieopłacalności wyścigów.(...)
(...)To jest kierunek, w którym powinna iść koncepcja TS – rozwój wyścigów konnych i totalizatora konnego. Zamiast tworzyć skomplikowane ekspertyzy prawne dotyczące modelu zarządzania terenem w formie spółki komandytowej TS i PKWK czy tworzenie koncepcji zmian legislacyjnych wpływających na stan prawny wydzierżawionej nieruchomości, może warto zaangażować czas i pieniądze w stworzenie najnowocześniejszego kompleksu wyścigowego w Europie z najlepszą siecią przyjmowania zakładów wzajemnych. Rozszerzyć reklamę wyścigów konnych w mediach, zwiększyć atrakcyjność samego widowiska. Zamiast walczyć o prawa do gruntu zawalczyć o prawo do organizacji zakładów w sieci.

Cały artykuł:








 

środa, 11 grudnia 2013

Petycja do Rady m.st. Warszawy została wysłana

Właśnie została wysłana petycja do Rady m.st. Warszawy, z prośbą o nieuchwalanie planu zagospodarowania Wyścigów Konnych na Służewcu.
Petycja w dalszym ciągu będzie widoczna na stronie petycje.pl, tyle, że zakończyłyśmy zbieranie podpisów.

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy podpisali i tym, którzy włączyli się w zbieranie podpisów.

No i oczywiście działamy dalej, o czym będziemy informować tu, na blogu i na facebooku.





wtorek, 10 grudnia 2013

Stanowisko Rady Warszawy z 2008r. w sprawie Wyścigów Konnych na Służewcu


                                                                   
 Miejmy nadzieję, że i tym razem radni Warszawy staną po stronie wyścigów i koni, i obronią je przed zakusami inwestorów

                                                                   Stanowisko Nr 14
Rady miasta stołecznego Warszawy
z dnia 10 stycznia 2008 roku
                              w sprawie przyszłości Torów Wyścigów Konnych na Służewcu.
1.      Rada m.st. Warszawy opowiada się za utrzymaniem całego obszaru Torów Wyścigów Konnych na Służewcu zgodnie z obecnym wykorzystaniem na cele sportowo – rekreacyjne. Jednocześnie uważa, że w obecnej formie organizacyjno – prawnej i bez wsparcia finansowego TWK nie mają szans na rozwój i przekształcenie się w ceniony na świecie obiekt wyścigów konnych.
2.      Mimo, że Tory Wyścigów Konnych na Służewcu nie należą do m.st. Warszawy to ich położenie w granicach Miasta jak i ich funkcje sportowo – rekreacyjne są istotne dla dalszego rozwoju Warszawy. Dlatego też Rada m.st. Warszawy jest zainteresowana uratowaniem i rozwojem tego unikatowego obiektu. Należy rozważyć osiągnięcie tego celu, w tym również poprzez aktywny udział m.st. Warszawy w tym przedsięwzięciu.
3.      Rada m.st. Warszawy zwraca się do Prezesa Rady Ministrów, Ministra Skarbu Państwa oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o udzielenie wszelkiej niezbędnej pomocy w celu przywrócenia dawnej świetności Torów Wyścigów Konnych na Służewcu oraz zachowania dotychczasowej funkcji na całym obszarze tego terenu. Jednak za najpilniejszą sprawę uznajemy podjęcie działań, które pozwolą bez opóźnienia rozpocząć sezon wyścigowy na Służewcu wiosną 2008 roku.



Przewodnicząca
Rady m.st. Warszawy

 Ewa Malinowska - Grupińska

piątek, 29 listopada 2013

Petycja do Rady m.st. Warszawy

Jeszcze do początków grudnia aktywna jest nasza petycja do Rady m.st. Warszawy. Teraz wszystko w rękach Pani Prezydent i radnych, od nich zależy, czy uda się nie uchwalić takiego planu zagospodarowania Wyścigów Konnych na Służewcu i ponownie przystąpić do opracowania zgodnego z potrzebami i biznesu, i koni

 Prosimy podpisujcie i przekazujcie informację innym

Link
http://www.petycje.pl/petycjePodglad.php?petycjeid=10071



niedziela, 24 listopada 2013

Termin składania uwag do planu

PRZYPOMNIENIE

Termin składania uwag do planu zagospodarowania rejonu ul. Kłobuckiej, obejmującego teren Wyścigów Konnych na Służewcu, mija 27-11-2013.



środa, 20 listopada 2013

Uchwała Rady Dzielnicy Ursynów w sprawie Wyścigów Konnych na Służewcu została podjęta


19-11-2013 na sesji Rady Dzielnicy Ursynów, stosunkiem głosów 17/4, została przegłosowana uchwała w sprawie uwag do planu zagospodarowania rejonu ul. Kłobuckiej, w części dotyczącej Wyścigów Konnych na Służewcu.
Głosy w dyskusji były podobne, jak we wszystkich poprzednich dyskusjach - taki plan, jak wyłożony obecnie, jest niemożliwy do przyjęcia. Poza 3 osobami wszyscy, łącznie z Burmistrzem Guziałem, podkreślali, że plan dewastuje, a nie modernizuje. Sprzeciw wobec tego planu nie oznacza niechęci do zmian i nowoczesności. Konieczne jest ponowne sporządzenie planu biorącego pod uwagę przede wszystkim ochronę funkcji podstawowych -wyścigów i treningów- oraz modernizację i rozbudowę pod kątem tych funkcji.
Rada Dzielnicy będzie wnioskowała do Prezydent Warszawy o wprowadzenie następujących zmian do planu:
1. zachowanie funkcji treningowej jako drugiej obok wyścigów konnych, podstawowej funkcji na terenie Zespołu Wyścigów Konnych - teren 59US i 60US
2. wprowadzenie doprecyzowania w §5 pkt.6 ppkt.c) tak, aby terenami publicznymi były tylko obszar parkingu przy alei głównej, trybuny z terenem przyległym (do toru wyścigowego)  i park przy fontannie – wprowadzenie zakazu ustalania przestrzeni publicznej na obszarze związanym z treningiem koni.
3. wprowadzenie zakazu zmiany funkcji wszystkich stajni na terenie 60US
4. wykreślenie z planu możliwości realizacji hali widowiskowo-sportowo-wystawienniczej na terenie 59US
5. wprowadzenie zakazu obsługi komunikacyjnej terenu 59US przez teren 60US
6. wykreślenie z planu budynku B1(hotel), jako ulokowanego na zamknięciu osi krajobrazowej
7. wykreślenie z planu obiektów B2 , B3, B4, B5 i E
8. wykreślenie z planu drogi dojazdowej 20.KD-D
9. zakaz lokowania obiektów kubaturowych w bezpośrednim sąsiedztwie toru treningowego
10. zakaz lokowania obiektów kubaturowych w bezpośrednim sąsiedztwie zbiornika retencyjnego ( obiekty A)
11. zakaz realizacji ścieżek rowerowych na całym terenie 60US
12. dopuszczenie realizacji obiektów tymczasowych dla obsługi funkcji podstawowych (wyścigi i trening) oraz funkcji dopuszczonych na potrzeby obsługi funkcji podstawowych
13. wprowadzenie zapisu o organizacji imprez masowych na terenach 60US i 59 US z wyłączeniem części działki 33/6 (tor treningowy)



poniedziałek, 18 listopada 2013

Protokół z wysłuchania publicznego w sprawie Wyścigów Konnych na Służewcu



Wysłuchanie odbyło się  29-10-2013 i w końcu dostępny jest protokół z jego przebiegu

 (...)Burmistrz poinformował, ze tematem wiodącym wysłuchania będzie projekt miejscowego zagospodarowania przestrzennego rejonu Wyścigów Konnych, który na przestrzeni lat budził wiele kontrowersji. Jest to drugie „podejście” do planu i w przypadku braku kontrowersji zostanie on uchwalony.
Spor dotyczył przeznaczenia poszczególnych terenów, na których znajdują się Wyścigi Konne. Spierały się dwie racje, z których jedna zakłada komercjalizację i zabudowę części terenu infrastrukturą, która pozwoliłaby zarobić na pozostałą część, a druga pozostawienie terenu nienaruszonym, czy też zagospodarowanie go w jakimś fragmencie inaczej. Główną osią sporu pozostaje kwestia ew. zabudowy, jej wysokość cz też intensywność.
Dyskusję wywołały:
·        Plan likwidacji toru bocznego i przeniesienie treningu na wewnętrzny obwód toru głównego
·        Budowa hali widowiskowej na kilkanaście tysięcy widzów
·        Wysokość budynków
·        Zagospodarowanie stajni na cele inne, niż obecnie tj. m.in. na cele handlowo-rozrywkowe
 Powyższe budziło i budzi wątpliwości i kontrowersji.
Wysłuchanie publiczne powinno wskazać, gdzie władze dzielnicy powinny ingerować, interweniować czy też postulować.
(...)Z praktyki wynika, że uwagi zgłaszane przez kilka środowisk oraz przez władze dzielnic są częściej uwzględniane przez władze miasta niż uwagi składane indywidualnie. Trzeba jednak pamiętać, ze uwagi zbyt daleko idące sprawiają wydłużenie procedury planistycznej nawet o kilka lat, ponieważ po ich naniesieniu istnieje konieczność ponownego wyłożenia projektu planu do publicznego wglądu.
Istnieje również możliwość wyłączenia części terenu z opracowania planistycznego, tak jak to się stało w przypadku terenu Gucin Gaj, który został przeznaczony do odrębnego planowania.
Uwagi zgłoszone w czasie wysłuchania publicznego posłużą zarówno Radzie dzielnicy Ursynów, jaki  Zarządowi dzielnicy do przygotowania uwag, które będą złożone przez te oba organy samorządu terytorialnego do prezydenta m.st.Warszawy (...)

Cały tekst protokołu:

niedziela, 17 listopada 2013

Cały czas działamy

Cały czas działamy i mamy nadzieję, ze i Wy działacie. Przekazujcie informację o petycji (nr 10071) i o potrzebie zgłaszania uwag. To nie jest kłopotliwe, ponieważ można wysyłać mailem.
W tym tygodniu odbyło się posiedzenie ursynowskiej Komisji Architektury, radni przyjęli projekt uchwały w sprawie planu zagospodarowania Wyścigów Konnych na Służewcu.
We wtorek 19-11-2013 o godz. 18.00 w ratuszu na Ursynowie odbędzie się sesja, na której radni podejmą decyzję o tekście uchwały w tej sprawie. To ważny głos, będący stanowiskiem władz dzielnicy Ursynów, który zostanie przekazany władzom miasta.
Każdy mieszkaniec Warszawy może przyjść, wysłuchać i zabrać głos


środa, 13 listopada 2013

Petycja do Rady m.st. Warszawy w sprawie planu zagospodarowania Wyścigów Konnych na Służewcu



Na stronie www.petycje.pl została utworzona petycja do Rady Miasta Warszawy w sprawie nieuchwalania części planu zagospodarowania dotyczącego Wyścigów Konnych na Służewcu.
Nie pozwólmy, by o przyszłości Toru i wielu z nas decydowała tylko jedna z zainteresowanych stron. Sprawmy, by władze miasta wiedziały, że są ludzie, którym nie odpowiada faworyzowany przez nie i niezgodny z prawem projekt Totalizatora. Mamy prawo wyrazić swój punkt widzenia i zaprotestować.

Kliknij link http://www.petycje.pl/petycjePodglad.php?petycjeid=10071  i podpisz. Po podpisaniu na mail osoby podpisującej przychodzi link, w celu weryfikacji podpisu. Tylko zweryfikowane podpisy są liczone "ZA"

Wyślij też uwagi do planu.


Tekst petycji:

Szanowni Państwo,

Zwracamy się z prośbą o nieuchwalanie części miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego rejonu ul. Kłobucka (Ursynów), dotyczącej obszarów 60.US i 59.US – teren Zespołu Torów Wyścigów Konnych na Służewcu. Możliwość nieuchwalenia planu w całości lub części dają Radzie odpowiednie przepisy.
Plan miejscowy powinien chronić tereny, których dotyczy, przed niewłaściwym zagospodarowaniem. Powinien być również zgodny z obowiązującymi przepisami i dokumentami.
Projekt mpzp w rejonie ul. Kłobuckiej zawiera liczne zapisy, które umożliwiają likwidację znacznej części zabytkowego Zespołu Torów Wyścigów Konnych – wpisanego do Rejestru Zabytków. Ustalenia zawarte w projekcie mpzp są sprzeczne z zapisami Studium Zagospodarowania Przestrzennego z 2006 r., mówiącymi o tym, że na terenie ZTWK musi być zachowany stan dotychczasowy podstawowy.

Wprowadzenie zapisów umożliwiających zmianę sposobu użytkowania budynków stajni, przeznaczonych dla koni, na cele usługowo - handlowe, wprowadzenie nowych funkcji tj. hotelowej i biurowej oraz wybudowanie hali wystawienniczo – widowiskowej w istniejącym pasie ochrony zabytku, a także szeregu nowych dróg i parkingów wewnątrz Zespołu Torów Wyścigów Konnych jest sprzeczne z zapisami studium.
Zapisy projektu mpzp umożliwiają niezgodne z przeznaczeniem użytkowanie terenu, niszczą historyczne założenia architektoniczno- przestrzenne. Plan uchwalony w takim kształcie, jak obecnie wyłożony, oznacza likwidację w najbliższej przyszłości funkcji treningowej. Pozostawienie tylko Toru Głównego z trybunami i zamianę terenu w zwykły kawałek miasta – z szerokimi ulicami, chodnikami, sklepami, bankami, hotelami. Po prostu zniszczenie unikalnego, zabytkowego Zespołu Torów Wyścigów Konnych. Oraz zmarginalizowanie funkcji podstawowej, czyli wyścigów konnych.
Nie ma żadnego powodu, żeby na terenie Wyścigów Konnych zbudowano biurowiec Totalizatora Sportowego, wielką halę widowiskowo- wystawienniczą i wiele obiektów, które w nadmiarze są dostępne w najbliższej okolicy na Ursynowie i Mokotowie. Na przykład w odległości 5-15 min. jazdy funkcjonuje 15 hoteli, od pięciogwiazdkowych do studenckich.

Zwracamy również Państwa uwagę na opinię Stołecznego Konserwatora Zabytków z dn.11-10-2012, w której negatywnie ocenia planowane inwestycje, ich ulokowanie, rozmiar i wpływ na teren zabytkowego Zespołu Torów Wyścigów Konnych na Służewcu. Zastrzeżenia Stołecznego Konserwatora odnoszą się co prawda do innego dokumentu, jednak do tych samych obiektów, które mimo to zostały wpisane w obecnie uchwalany plan zagospodarowania.
Wzywamy do nieuchwalenia takiego projektu mpzp i niesankcjonowania bezprawia oraz do  ponownego przystąpienia do sporządzania mpzp, w części dotyczącej ZTWK, zgodnego z przepisami, a zwłaszcza ze Studium Zagospodarowania i Ustawą o Ochronie Zabytków i chroniącego ten zabytkowy teren przed zabudową.

czwartek, 7 listopada 2013

Obszerny materiał dotyczący przyszłości Toru Wyścigów Konnych

Fragment artykułu, jaki ukazał się w najnowszym numerze "Południa"

Głos grupy jest lepiej słyszalny niż pojedyncze uwagi, dlatego Urząd Dzielnicy Ursynów zebrał spostrzeżenia mieszkańców dotyczące przyszłości Toru Wyścigów Konnych Służewiec i zamierza je przekazać władzom miasta.
 Opinie gromadzono podczas ubiegłotygodniowego (29 października) półtoragodzinnego wysłuchania publicznego zorganizowanego w ursynowskim ratuszu. To forma komunikacji lokalnych władz z obywatelami stosowana w Warszawie bardzo rzadko, choć przewidziana zarówno w statutach miasta, jak i poszczególnych dzielnic. Wysłuchanie, o którym mowa, było dopiero drugim w historii obecnego ustroju stolicy. Pierwsze odbyło się w zeszłym roku w Wawrze, kiedy rozmawiano o rewolucji śmieciowej.
 Tym razem polem do dyskusji stał się projekt planu zagospodarowania przestrzennego rejonu Toru Wyścigów Konnych na Służewcu. W przyszłym roku ma trafić pod obrady Rady Warszawy. Obecnie miasto zbiera uwagi. Do 27 listopada br. może na piśmie zgłaszać je do stołecznego ratusza każdy zainteresowany mieszkaniec.(...)
W ubiegłym tygodniu to właśnie burmistrz rzucił hasło do dyskusji: – Wokół tego planu na przestrzeni lat narastały mniejsze i większe kontrowersje. To jest drugie podejście do planu. Spór dotyczy odpowiedzi na pytanie o przeznaczenie terenu. Czy można część obszaru Wyścigów skomercjalizować, a zarobki przeznaczyć na rozwój pozostałej części terenu? A może jest to przestrzeń nienaruszalna?
 Większość uczestników wysłuchania opowiedziała się za drugą opcją. Storpedowano więc pomysł Totalizatora Sportowego, dzierżawcy terenu, budowy na Służewcu hali rekreacyjno-widowiskowej na kilkanaście tysięcy widzów. Zyski z jej funkcjonowania miałyby z kolei iść na rozwój funkcji sportowej Toru Wyścigów Konnych. Jedną z innych koncepcji była budowa na tym terenie pola golfowego.
 – Budowa wielkiej hali w tym miejscu, co zresztą burmistrz Ursynowa kiedyś popierał, jest głupotą, choćby z komunikacyjnego punktu widzenia – uważa Stefan Czerwiński, członek Rady Polskiego Klubu Wyścigów Konnych.
 – Totalizator Sportowy od chwili wejścia na teren Wyścigów mówił, że organizacja gonitw to priorytet, a we wszelkich działaniach i planach jest odwrotnie. Mówią, że trzeba udostępnić Wyścigi szerzej mieszkańcom, ale przerobienie toru na pole golfowe to jeszcze większe jego zamknięcie i z otwartością nie ma nic wspólnego – dodaje inny mieszkaniec, Sławomir Walotek.(...) 


Cały artykuł
http://www.poludnie.com.pl/index.php?id=aktualnoscimokotow_single&tx_ttnews[cat]=1&tx_ttnews[tt_news]=5621&tx_ttnews[backPid]=11&cHash=c6fa75fa2d



wtorek, 29 października 2013

Uwagi do planu zagospodarowania Wyścigów Konnych na Służewcu


Przygotowaliśmy formularz i tabelę z uwagami do planu, zawierającą wszystkie dane wymagane przez Urząd. Uwagi nie są przygotowane przez zawodowych planistów lub architektów.
Po kliknięciu w odpowiedni banerek otworzy się dokument. Drukować i zapisywać należy używając ikonek w prawym górnym rogu.


a. Banerek zielony : "Tabela z uwagami i formularz" do wysłania mailem - przekieruje na stronę tower-racing.pl.  Tam są dokumenty i dokładna instrukcja, jak wysyłać.

b. Banerek pomarańczowy „Tabela z uwagami i formularz”do wysłania pocztą tradycyjną – wymaga tylko wydrukowania, wpisania danych osobowych i podpisania

c. Banerek niebieski Formularz – dla osób, które chcą wysłać pojedyncze uwagi – wymaga  wydrukowania i samodzielnego wpisania wszystkich informacji


JAK PRZESYŁAĆ UWAGI POCZTĄ TRADYCYJNĄ:

ADRES:
Prezydent m.st. Warszawy
pl. Bankowy 3/5
00-950 Warszawa

1. Wpisać w wydrukowanym formularzu dokładne dane wnioskodawcy, czyli osoby wysyłającej – ważne, żeby adres zawierał kod pocztowy
2. Podpisać formularz
3. Do formularza dołączyć tabelę z uwagami
4. Uwagi należy składać lub przesyłać w nieprzekraczalnym terminie do 27-11-2013r. Ponieważ nie podano, czy liczy się data wpłynięcia uwag, czy data stempla pocztowego, lepiej założyć, że data wpłynięcia i wysłać przynajmniej kilka dni wcześniej. Uwagi złożone po tym terminie nie będą rozpatrywane
5. Prezydent m.st. Warszawy rozpatruje uwagi złożone do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w terminie nie dłuższym, niż 21 dni od dnia upływu terminu ich składania
6. Mpzp uchwala Rada m.st. Warszawy, rozstrzygając jednocześnie o sposobie rozpatrzenia uwag. Rozstrzygnięcie o sposobie rozpatrzenia uwag stanowi załącznik do uchwały.


O CO PROSIMY:
1. Uwagi można składać osobiście, przesyłać pocztą tradycyjną lub mailem
2. Wysyłajcie/składajcie sami
3. Proście o wysłanie/składanie znajomych, rodzinę, sąsiadów – każdego
4. Wysyłajcie całą tabelę lub wybrane uwagi, z którymi się zgadzacie. Pamiętajcie tylko, że przy każdej uwadze musi być zaznaczony obręb ewidencyjny, nr działki i paragraf, którego uwaga dotyczy

IM WIĘCEJ WYSŁANYCH UWAG, TYM WIĘKSZA SZANSA, ŻE ZOSTANĄ WZIĘTE POD UWAGĘ









poniedziałek, 21 października 2013

List Totalizatora Sportowego do mieszkańców Wyścigów Konnych na Służewcu




Totalizator Sportowy skierował do mieszkańców Wyścigów list. Już pomijam to, że Wyścigi Konne na Służewcu są przestrzenią należącą do wszystkich mieszkańców Warszawy, ale ciekawy jest opis i ocena celów i skutków całego projektu.


Zdanie: "Realizowany  program  inwestycyjny jest  ściśle powiązany z ustalanym obecnie miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Nasze działania dostosujemy właśnie do tego planu oraz do uwag i zaleceń konserwatora zabytków." to po prostu kłamstwo. Plan zagospodarowania jest dokładnym odzwierciedleniem zamiarów TS, ogłaszanych od kilku lat. Urzędnicy i projektanci miejscy uwzględnili praktycznie wszystkie propozycje, nawet za cenę zignorowania opinii konserwatora zabytków i zapisów w Studium Zagospodarowania.

„Z   naszej    strony   pragniemy     zapewnić,  że     zgadzamy     się  ze   stanowiskiem, iż  warszawskie Wyścigi nie są miejscem na działalność deweloperów, których aktywność polega na budowaniu i   późniejszej   sprzedaży.   Stojąc   na   straży   niezbywalnego   prawo   własności   terenu   wyścigów konnych skutecznie blokujemy takie zamiary.” - ale jest miejscem na działalność deweloperów, którzy budują i czerpią zyski przez min. 30 lat, z obiektów wybudowanych na nie swoim terenie."

"Stworzenie ścieżek rekreacyjnych, na których mieszkańcy Warszawy będą mogli biegać, uprawiać nordic-walking a zimą nawet poruszać się na nartach biegowych". - teraz też można biegać i uprawiać nordic walking oraz narciarstwo biegowe bez żadnych ograniczeń. Nie ma potrzeby dobudowywania biurowca i hoteli, żeby umożliwić mieszkańcom Warszawy uprawianie sportu na terenie Wyścigów.

I ukłon ze strony TS, który mnie ubawił, jak dawno nic :” Jeżeli   rzeczywiście   nie   chcecie mieć Państwo zaparkowanych samochodów pod oknami mieszkań, prosimy o taką informację.”


Tekst listu:


Warszawa, 18 października 2013

Mieszkańcy
Toru Wyścigów Konnych Służewiec

 
w nawiązaniu do pytań w sprawie modernizacji i rozwoju Toru Wyścigów Konnych
na warszawskim Służewcu pragniemy podkreślić, że celem działania Totalizatora Sportowego
jest przywrócenie Służewcowi należnej mu pozycji i  świetności. Powierzono nam
odpowiedzialność za ten wspaniały obiekt. W imię tej odpowiedzialności wdrożyliśmy
największy program inwestycyjny od czasu powstania Toru. 

Tor Wyścigów Konnych to perła architektury hippicznej na skalę  światową, dlatego to nasz
obowiązek, by przywrócić go mieszkańcom Warszawy. Uczynić bardziej atrakcyjnym,
jednocześnie zachowując i rozwijając podstawową jego funkcję, jaką są wyścigi konne.
Warszawa ma wspaniałą historię tego sportu, sięgającą XVIII wieku. Bogatą tradycję
pielęgnujemy stwarzając warunki do treningu koni, organizując i popularyzując wyścigi,
przywracając dawną świetność zabytkowej architekturze. Ale ów powrót do świetności wymaga inwestycji.

Tor Wyścigów Konnych na Służewcu jest dla Totalizatora Sportowego miejscem strategicznym. W latach 2009-2012 zainwestowaliśmy na Służewcu kilkanaście milionów złotych, przeznaczając te  środki na najpilniejsze remonty. Pozwoliły one zaledwie na wypełnianie podstawowego zadania obiektu, jakim jest organizacja wyścigów konnych. W 2013 i 2014 r. zaplanowane modernizacje są znacznie szerzej zakrojone. Dotyczą m.in. Trybuny I i Trybuny II, Stajni, Budynków Mieszkalnych, Łaźni, budowy stacji PZO i samego Toru Głównego. Są to największe prace modernizacyjne w historii tego obiektu. Ich przewidywany koszt to blisko 41 mln z w I etapie prac rewitalizacyjnych. 

Strategia rewitalizacji Toru Wyścigów Konnych opracowana przez Totalizator Sportowy
uzyskała pozytywną opinię Polskiego Klubu Wyścigów Konnych i została zatwierdzona przez Ministerstwo Skarbu Państwa. Realizowany program inwestycyjny jest  ściśle powiązany z ustalanym obecnie miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Nasze działania dostosujemy właśnie do tego planu oraz do uwag i zaleceń konserwatora zabytków. Inwestycje hippiczne konsultowane są zaś z ekspertami o międzynarodowym doświadczeniu.

Kierunek, który przyjęliśmy dla warszawskich wyścigi wyznaczony jest przez rozwiązania
przyjęte na najlepszych obiektach tego typu na  świecie, gdzie z sukcesem łączy się funkcje
wyścigów konnych i zadania rekreacyjne. Dlatego w planie rozbudowy bardzo duży nacisk
położono na inwestycje związane ze sportem i rekreacją. Celem jest udostępnieniem obiektu
dla szerokiego kręgu osób – od dzieci, po osoby w starszym wieku. To m.in. stworzenie ścieżek rekreacyjnych, na których mieszkańcy Warszawy będą mogli biegać, uprawiać nordic-walking a zimą nawet poruszać się na nartach biegowych. 

Pamiętamy przy tym,  że Służewiec jest przede wszystkim miejscem rozgrywania gonitw
i treningu koni. Dlatego inwestycje mają też na celu poprawę warunków treningu, by można
go było prowadzić cały rok, niezależnie od warunków atmosferycznych. Ważnym elementem
tych planów jest np. stworzenie całosezonowej bieżni.

Naszymi działaniami kieruje idea, by zwrócić Warszawiakom i udostępnić znowu teren
o powierzchni blisko 140 ha leżący nieopodal serca miasta. Jeżeli rzeczywiście nie chcecie
mieć Państwo zaparkowanych samochodów pod oknami mieszkań, prosimy o taką informację. Postaramy się ograniczyć ruch samochodowy na terenie Toru Służewiec.

Pragniemy przypomnieć, że stagnacja na Wyścigach, regres funkcji społecznych tego miejsca
w latach 90-tych i na początku nowego stulecia wynikły z źle rozumianej „obrony” tego miejsca przed koniecznymi zmianami. Nie dopuśćmy do tego, by ten scenariusz się powtórzył! To wymaga odpowiedzialności ze strony wszystkich zainteresowanych dobrą przyszłością tego miejsca.

Z naszej strony pragniemy zapewnić,  że zgadzamy się ze stanowiskiem, iż warszawskie
Wyścigi nie są miejscem na działalność deweloperów, których aktywność polega na budowaniu i późniejszej sprzedaży. Stojąc na straży niezbywalnego prawo własności terenu wyścigów konnych skutecznie blokujemy takie zamiary. Teren jest i pozostanie w rękach Skarbu Państwa – z przeznaczeniem służenia obywatelom i mieszkańcom Warszawy.

Jesteśmy pewni,  że remonty i modernizacje zabytkowej infrastruktury, proces przyjmowania
planu zagospodarowania przestrzennego właściwego dla tego obszaru, a także poszukiwania
partnerów branżowych i inwestycyjnych, zakończą się jak najszybciej. Będziemy wówczas mogli przejść do etapu realizacji zagospodarowania tej przestrzeni, a następnie otworzyć ją dla mieszkańców Warszawy i wszystkich, którzy na co dzień będą mogli czynnie korzystać z tego, co ów nowoczesny obiekt będzie miał do zaoferowania. A będzie miał bardzo wiele.

Bardzo liczymy na Państwa wsparcie dla naszych działań przywracających Wyścigom ich
świetność i należne miejsce w życiu Warszawy.

 
 Rzecznik prasowy
Totalizatora Sportowego
 

Inwestycyjna bomba w górę na Wyścigach Konnych na Służewcu


Artykuł w "Puls Biznesu"

Właśnie ukazał się kolejny artykuł dotyczący planu zabudowy Wyścigów Konnych na Służewcu. Plan zagospodarowania jeszcze nie uchwalony, na razie jest to projekt, a władze Totalizatora już wiedzą, jak będzie wyglądał? W wypowiedzi Konrada Komarczuka, dyrektora działu projektów TS nie ma ani krzty wątpliwości, żadnego „jeśli plan zezwoli na inwestycje”.
Już mają listę inwestorów i już będą oceniać ich wiarygodność. Już wszystko jest oczywiste? Czy jest coś o czym ludzie nie wiedzą, a Totalizator, PKWK i urzędnicy już tak - że plan będzie uchwalony, bez względu na sprzeciwy, uwagi i niezgodności z prawem?
Ciekawe jest zadanie „Wybrany przez TS partner będzie miał możliwość zbudowania niewielkich budynków ze sklepami i restauracjami, w których przegrani koniarze będą mogli utulić żal.”. Niewielkie łączne 7 000 m2  zamiast stajni na „dołku”, o czym pan dyrektor zapomniał wspomnieć przyszłym nieutulonym w żalu koniarzom.
Komentarz pod zdjęciem też ciekawy  "MIEJSCE SPOTKAŃ: Wyścigi konne były atrakcją dla elit II Rzeczpospolitej. Totalizatorowi zależy, by ocalić część ówczesnego snobizmu. Dlatego inwestuje w ich gruntowną modernizację" dla elit


http://www.pb.pl/3380964,73354,inwestycyjna-bomba-w-gore




czwartek, 17 października 2013

dodatkowe opisanie planu zagospodarowania Wyścigów Konnych na Służewcu



Plan zagospodarowania budzi wiele wątpliwości i niektórzy gubią się w różnych wizualizacjach, opiszemy jeszcze raz obowiązujący projektu plan zagospodarowania Wyścigów Konnych na Służewcu:

1.  Za stawem od strony Alei Wyścigowej planowany jest kaskadowy biurowiec Totalizatora – maks. wysokość 6 pięter (7 kondygnacji)
2.  Obok stawu, przy alei – hotel 3 piętra (4 kondygnacje)
3.  W stajniach na dołku – usługi i handel o łącznej powierzchni ok.7 000m2, z parkingami dla klientów tych lokali
4.  Bloki przy torze treningowym – dobudowane do nich obiekty – 2piętra (3 kondygnacje), gastronomia, hotelarstwo, turystyka, z  miejscami postojowymi dla gości
5.  Na torze treningowym – rekreacja, nie wiadomo dokładnie co, ale mówi się o mini polu golfowym ( artykuł w gazeta.pl)
6. Bezpośrednio do toru treningowego zaplanowane ulice dojazdowe od ul. Bokserskiej i Taborowej
7.  Obok toru treningowego – wzdłuż całego toru, od strony ul. Taborowej – obiekt z różnymi funkcjami, między innymi handel o powierzchni do 400m2
8.  Między stajniami na „dołku” i „górce” , tam gdzie był hotel pracowniczy – hala, wys. ok.9 kondygnacji, większa  od Torwaru, z garażami podziemnymi, obsługa hali m.in.przez teren wyścigów. Ok. 150 m od stajni i ok. 100 od bloków mieszkalnych (obszar na rysunku planu 59.US)
9.  Na „górce” – stajnie dla wszystkich koni – ok. 800
10.  W miejscu zburzonej wieży ciśnień- wieża widokowa
11. Rozbudowana trybuna II i odbudowana trybuna III – z różnymi funkcjami, m.in. hotelarstwo, gastronomia, administracja
12. Główna aleja, przed kasami – garaż podziemny i być może parking zadaszony
13. Treningi koni – planowane na torze głównym
14. Dojazdy do istniejących i nowych obiektów, parkingi, tzw. obsługa komunikacyjna – częściowo przez teren Wyścigów Konnych
               

cz.4 - opinia konserwatora dotycząca planu zagospodarowania Wyścigów Konnych na Służewcu


Niestety dysponujemy tylko kiepskiej jakości kopiami, żeby powiększyć wystarczy kliknąć na skan

Zgodna wojewódzkiego konserwatora zabytków 23-07-2013



cz.3 - opinia konserwatora dotycząca planu zagospodarowania Wyścigów Konnych na Służewcu


Niestety dysponujemy tylko kiepskiej jakości kopiami, żeby powiększyć wystarczy kliknąć na skan

Pismo stołecznego konserwatora zabytków z 11-03-2013



cz.2 - opinia konserwatora dotycząca planu zagospodarowania Wyścigów Konnych na Służewcu


Niestety dysponujemy tylko kiepskiej jakości kopiami, żeby powiększyć wystarczy kliknąć na skan

pismo wojewódzkiego konserwatora zabytków z 14-02-2013


cz.1 - opinia konserwatora dotycząca planu zagospodarowania Wyścigów Konnych na Służewcu

Ponieważ w komentarzach pojawia się dużo pytań o stanowisko konserwatorów zabytków, a i my uważamy, że plan zagospodarowania Zespołu Torów Wyścigów Konnych na Służewcu jest niezgodny z przepisami o ochronie zabytków, wrzucamy opinie konserwatorów: stołecznego i wojewódzkiego.
Należy zwrócić uwagę na daty. Opinia Stołecznego Konserwatora z 11-10-2012 odnosi się do projektu planu zagospodarowania, ale widać, że w zasadzie żadne z zastrzeżeń konserwatora nie zostało uwzględnione w planie wyłożonym obecnie.
Czyli chronologicznie wyglądało to tak:
- 11-10-2012 stołeczny konserwator negatywnie ocenił projekt planu
- 14-02-2013 wojewódzki konserwator uzgodnił projekt
- 11-03-2013 stołeczny konserwator przypomina, że nie zgodził się na uzgodnienie planu i należy uwzględnić jego uwagi z 10-2013 i nanieść zmiany w planie
-  23-07-2013 wojewódzki konserwator p. Nadolny uzgadnia projekt, nie uwzględniający uwag stołecznego konserwatora, bez podania uzasadnienia

Niestety dysponujemy tylko kiepskiej jakości kopiami, żeby powiększyć wystarczy kliknąć na skan

Opinia stołecznego konserwatora z 11-10-2012







środa, 16 października 2013

Totalizator odkrywa karty



Totalizator w końcu powiedział, o co chodzi w planie zabudowy Wyścigów Konnych na Służewcu. O kasę, kasę i jeszcze raz kasę. A mówienie o trosce o Wyścigi – to mydlenie ludziom oczu.

 "Koncepcja przewiduje budowę hali (...), pomiędzy torem głównym a
treningowym, na trójkątnej pięcioipółhektarowej działce. - Program
funkcjonalny tego obiektu będzie zależał od pomysłu naszego partnera.
Zakładamy, że to raczej nie będzie hala sportowa, lecz
widowiskowo-kongresowa, bo one są bardziej dochodowe. Byłby to obiekt
dużo większy od Torwaru, taki, jakiego w Warszawie nam brakuje -
wyjaśnia Konrad Komarczuk, który z ramienia Totalizatora Sportowego
przygotowuje Służewiec do inwestycji." ...” Na miejscu dzisiejszych stajni planowany jest niewielki pasaż handlowy (około 6,8 tys. m2) sklepów rozsianych w niskich pawilonach.”

Dla przypomnienia zapis z planu zagospodarowania:

" § 79. Dla terenu 59.US ustala się: 
1.   Przeznaczenie terenu: 
1)  podstawowe: usługi sportu -hala wielofunkcyjna "



To pokazuje faktyczny powód, dla którego teren Wyścigów ma być zdewastowany – kasa. Zyski, które jak wiadomo z dokumentów, nie będą szły na modernizację i rozwój Wyścigów, lecz do kieszeni deweloperów, którzy będą płacili Totalizatorowi tylko czynsz. 


Cały tekst:



Czy wczoraj zmieniony tekst planu zmienia sytuację Wyścigów Konnych na Służewcu

Wyłożony wczoraj w BIP Warszawy "nowy", poprawny tekst planu zagospodarowania Wyścigów nie wnosi prawie nic nowego. Poza tym, że pozmieniała się numeracja niektórych paragrafów, wprowadza m.in. następujące zmiany:
* dopuszczono przekształcenie  części toru treningowego w teren rekreacyjny wraz zapleczem 
* wykasowano informację, że hala widowiskowa ma być na 15 000 widzów, ale wymiary hali się nie zmieniły. Można z tego wnioskować, że ilość widzów pozostaje bez zmian

* wykasowano informacje o ilości kondygnacji w budynkach A i B
* uszczegółowiono minimalne wskaźniki parkowania, co niczego nie zmienia, bo są takie, jak były. Tyle, że teraz są wyliczone dla każdej funkcji

I to w zasadzie wszystko. Rysunek planu się nie zmienił, więc wszystkie planowane inwestycje pozostają takie jak były i w miejscach, gdzie były.


wtorek, 15 października 2013

Poważna pomyłka urzędników

Dzisiaj na stronie BIP, w zakładce Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego w rejonie ulicy Kłobuckiej (Ursynów) - wyłożenie, ukazała się następująca informacja:
Informacja dodatkowa
"Informujemy, że w dniach 7-14 października w ogłoszeniu o wyłożeniu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie ulicy Kłobuckiej zamieszczony był niewłaściwy tekst projektu planu. W dniu 14 października zamieszczono tekst właściwy, zgodny z brzmieniem z tym, który wyłożono w siedzibie Urzędu m.st. Warszawy, pl. Defilad 1 (PKiN).
Za pomyłkę i utrudnienia przepraszamy."

Urzędnicy przez tydzień nie zauważyli tak istotnej pomyłki.

Nowy tekst planu zagospodarowania jest dostępny tu:

http://bip.warszawa.pl/Menu_przedmiotowe/ogloszenia/plany_zagospodarowania/Miejscowy_plan_zagospodarowania_przestrzennego_w_rejonie_ulicy_Klobuckiej_%28Ursynow%29_-_wylozenie.htm

Przeczytamy i napiszemy, jakie zmiany wprowadza ten nowy tekst. Zapewne niewielkie, ponieważ rysunek pozostał ten sam.

Ale w dalszym ciągu aktualny jest nasz apel RATUJMY WYŚCIGI NA SŁUŻEWCU.

Jesteśmy na facebooku:
https://www.facebook.com/events/442813129171191/?fref=ts

poniedziałek, 14 października 2013

Co oznacza wyłożony plan miejscowy dla Wyścigów Konnych na Służewcu



Co oznacza dla Wyścigów Konnych na Służewcu plan zagospodarowania uchwalony w takiej formie, jak obecnie wyłożony?

LIKWIDACJĘ w najbliższej przyszłości funkcji treningowej. Pozostawienie tylko Toru Głównego z trybunami i zamianę terenu w zwykły kawałek miasta – z szerokimi ulicami, chodnikami, sklepami, bankami(?), hotelami. Po prostu zniszczenie unikalnego, zabytkowego Zespołu Torów Wyścigów Konnych.
Nasz apel RATUJMY WYŚCIGI stał się jeszcze bardziej aktualny.

 Wyścigów Konnych dotyczą w planie:
paragrafy od 1 do 15 - ogólne zapisy 
i paragrafy 74 i 75 – szczegółowe zapisy dotyczące konkretnie terenu Wyścigów.

Według nas projekt, w części dotyczącej terenu Zespołu Wyścigów Konnych na Służewcu, jest niezgodny ze Studium zagospodarowania oraz z Ustawą o ochronie zabytków.
Widać, że dla Totalizatora i PKWK konie są uciążliwym dodatkiem. Z projektów, które opisywałyśmy na blogu, w planie zagospodarowania pozostało umieszczone praktycznie wszystko.
Zanim wrzucimy wnioski i zastrzeżenia, ułożone w piękną tabelkę, z odniesieniem do przepisów  i przygotowane do zgłaszania do Prezydent Warszawy- krótka wędrówka po terenie.

Na początek mała uwaga - do wszystkich zaplanowanych obiektów muszą być zbudowane dojazdy i chodniki (min. 3m szerokości) oraz odpowiednia ilość miejsc postojowych. Na rysunku tego nie widać i wygląda, jakby wszystkie budynki stały w zieleni. To iluzja. Całe Wyścigi będą poprzecinane drogami i zabetonowane w naprawdę dużej części. W dodatku cały teren ma obsługiwać „komunikacyjnie” halę widowiskową.

Zaczynając od wejścia przy ul. Bokserskiej: za stawem biurowiec Totalizatora z dopuszczoną wysokością do 7 kondygnacji. Budynek rozłożysty, zajmujący większą część przestrzeni od muru do alei.
Obok stawu, między Al. Wyścigową, a aleją główną, ma być wybudowany hotel, 4-kondygnacyjny budynek.

Stajnie na „dołku” mają być zmienione w sklepy i punkty usługowe, raczej nie związane ze sportem.

Do bloków mieszkalnych przy torze wyścigowym mają zostać dobudowane budynki - do 4 kondygnacji – z funkcjami hotelarskimi, turystycznymi i gastronomicznymi.

Plan zezwala na zmianę funkcji całego toru treningowego na rekreacyjną. Tuż obok bieżni, na całej długości toru zaplanowano długi, 3-kondygnacyjny budynek z różnymi funkcjami. Patrząc na rysunek widać, że dojazd do niego ma być chyba po bieżniach. Bardzo niepokojąca jest planowana ulica dojazdowa 20KD-D, która prowadzi od ul. Bokserskiej (na wysokości przedszkola) bezpośrednio na tor treningowy. To by sugerowało, że w przyszłości przez tor będzie przechodziła ulica.
W ogóle pomysł nawet tylko wnętrza toru treningowego, jako terenu rekreacyjnego jest bez sensu. Jak zakazać wchodzić tam rano, w godzinach treningów koni. I jak będzie wyglądała obsługa tak dużego terenu np wywóz śmieci, oświetlenie, bezpieczeństwo itd (skoro ma być ogólnodostępny).

 Dalej hala sportowa na 15 000 osób, w miejscu zburzonego hotelu pracowniczego i boiska – to jest mistrzostwo świata. Wielkość – mniej więcej 1/3 Stadionu Narodowego, wysokość – 9 kondygnacji. Oddalona od stajni na „górce” o ok. 100-150m, a od bloków mieszkalnych o ok. 80m!!.
Nieodgrodzona od terenu Wyścigów ( zakaz grodzenia).
Stajnie dla kilkuset koni mają być wciśnięte na niewielki teren obok wielkiej hali widowiskowej. Gdzie będą karuzele, kółka, padoki dla takiej ilości koni nie wiadomo. Rano, kiedy konie będą szły trenować, będzie tam tłum, jak na Marszałkowskiej. A jeśli jeszcze tor treningowy zostanie wciśnięty w tor główny, to w ogóle pozabijają  się o siebie.
Ciekawe, jak Polski Klub Wyścigów Konnych i Totalizator wyobrażają sobie kondycję koni po imprezach w tej hali. I tłumy ludzi, wracających z imprez, łażących w nocy po Wyścigach? Pomiędzy stajniami na „górce” zaplanowano ciągi piesze, które jak wspominałam, mają mieć min. 3m szerokości

Ale najciekawszy jest tajemniczy obiekt, oznaczony w tekście literką F. Otóż na rysunku nie ma takiego obiektu, a ma zaskakujące funkcje: obsługi usług sportu, turystyka, gastronomia, handel o powierzchni sprzedaży do 400 m2 wraz z garażami podziemnymi.

Przy Torze Głównym, między trybunami,  pojawia się obiekt D: 3-kondygnacyjny z dopuszczonymi funkcjami obsługi usług sportu- stajnie, administracja, mieszkalnictwo zbiorowe.


Ten plan to jakiś sen paranoika i zapowiedź, że konie w niedługim czasie zostaną wyrzucone z wyścigów. Na to wskazuje miejscowy plan zagospodarowania.  W dodatku 13 czerwca 2012 roku Totalizator Sportowy Sp. z o.o. i  Polski Klub Wyścigów Konnych zawarły porozumienie, dzięki któremu możliwy jest mechanizm, który pozwala na wydłużenie okresu najmu dla obszarów, do okresu zgodnego z kodeksem cywilnym. Czyli nie 30 lat, ale wieczyste użytkowanie przez deweloperów?
W ogóle, kto powiedział i wmówił ogółowi, że teren Wyścigów Konnych MUSI być ogólnodostępny i zamienić się w centrum handlowo- rozrywkowe? Z założenia to teren przeznaczony do treningów i wyścigów koni, w którym koń ma być dominantą, a nie przeszkadzającym dodatkiem. Czy tereny przeznaczone na wyścigi samochodowe, motorowe i inne boiska piłkarskie są  zabudowywane sklepami?  Nie. Są pewne tereny „specjalistyczne”, które mają służyć określonym celom. Na Wyścigach można organizować, jak w Czechach, wyścigi chartów, wystawy i targi związane z końmi, jeździectwem, innymi zwierzętami (były dawniej organizowane w alei przy torze głównym).