poniedziałek, 21 października 2013

List Totalizatora Sportowego do mieszkańców Wyścigów Konnych na Służewcu




Totalizator Sportowy skierował do mieszkańców Wyścigów list. Już pomijam to, że Wyścigi Konne na Służewcu są przestrzenią należącą do wszystkich mieszkańców Warszawy, ale ciekawy jest opis i ocena celów i skutków całego projektu.


Zdanie: "Realizowany  program  inwestycyjny jest  ściśle powiązany z ustalanym obecnie miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Nasze działania dostosujemy właśnie do tego planu oraz do uwag i zaleceń konserwatora zabytków." to po prostu kłamstwo. Plan zagospodarowania jest dokładnym odzwierciedleniem zamiarów TS, ogłaszanych od kilku lat. Urzędnicy i projektanci miejscy uwzględnili praktycznie wszystkie propozycje, nawet za cenę zignorowania opinii konserwatora zabytków i zapisów w Studium Zagospodarowania.

„Z   naszej    strony   pragniemy     zapewnić,  że     zgadzamy     się  ze   stanowiskiem, iż  warszawskie Wyścigi nie są miejscem na działalność deweloperów, których aktywność polega na budowaniu i   późniejszej   sprzedaży.   Stojąc   na   straży   niezbywalnego   prawo   własności   terenu   wyścigów konnych skutecznie blokujemy takie zamiary.” - ale jest miejscem na działalność deweloperów, którzy budują i czerpią zyski przez min. 30 lat, z obiektów wybudowanych na nie swoim terenie."

"Stworzenie ścieżek rekreacyjnych, na których mieszkańcy Warszawy będą mogli biegać, uprawiać nordic-walking a zimą nawet poruszać się na nartach biegowych". - teraz też można biegać i uprawiać nordic walking oraz narciarstwo biegowe bez żadnych ograniczeń. Nie ma potrzeby dobudowywania biurowca i hoteli, żeby umożliwić mieszkańcom Warszawy uprawianie sportu na terenie Wyścigów.

I ukłon ze strony TS, który mnie ubawił, jak dawno nic :” Jeżeli   rzeczywiście   nie   chcecie mieć Państwo zaparkowanych samochodów pod oknami mieszkań, prosimy o taką informację.”


Tekst listu:


Warszawa, 18 października 2013

Mieszkańcy
Toru Wyścigów Konnych Służewiec

 
w nawiązaniu do pytań w sprawie modernizacji i rozwoju Toru Wyścigów Konnych
na warszawskim Służewcu pragniemy podkreślić, że celem działania Totalizatora Sportowego
jest przywrócenie Służewcowi należnej mu pozycji i  świetności. Powierzono nam
odpowiedzialność za ten wspaniały obiekt. W imię tej odpowiedzialności wdrożyliśmy
największy program inwestycyjny od czasu powstania Toru. 

Tor Wyścigów Konnych to perła architektury hippicznej na skalę  światową, dlatego to nasz
obowiązek, by przywrócić go mieszkańcom Warszawy. Uczynić bardziej atrakcyjnym,
jednocześnie zachowując i rozwijając podstawową jego funkcję, jaką są wyścigi konne.
Warszawa ma wspaniałą historię tego sportu, sięgającą XVIII wieku. Bogatą tradycję
pielęgnujemy stwarzając warunki do treningu koni, organizując i popularyzując wyścigi,
przywracając dawną świetność zabytkowej architekturze. Ale ów powrót do świetności wymaga inwestycji.

Tor Wyścigów Konnych na Służewcu jest dla Totalizatora Sportowego miejscem strategicznym. W latach 2009-2012 zainwestowaliśmy na Służewcu kilkanaście milionów złotych, przeznaczając te  środki na najpilniejsze remonty. Pozwoliły one zaledwie na wypełnianie podstawowego zadania obiektu, jakim jest organizacja wyścigów konnych. W 2013 i 2014 r. zaplanowane modernizacje są znacznie szerzej zakrojone. Dotyczą m.in. Trybuny I i Trybuny II, Stajni, Budynków Mieszkalnych, Łaźni, budowy stacji PZO i samego Toru Głównego. Są to największe prace modernizacyjne w historii tego obiektu. Ich przewidywany koszt to blisko 41 mln z w I etapie prac rewitalizacyjnych. 

Strategia rewitalizacji Toru Wyścigów Konnych opracowana przez Totalizator Sportowy
uzyskała pozytywną opinię Polskiego Klubu Wyścigów Konnych i została zatwierdzona przez Ministerstwo Skarbu Państwa. Realizowany program inwestycyjny jest  ściśle powiązany z ustalanym obecnie miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Nasze działania dostosujemy właśnie do tego planu oraz do uwag i zaleceń konserwatora zabytków. Inwestycje hippiczne konsultowane są zaś z ekspertami o międzynarodowym doświadczeniu.

Kierunek, który przyjęliśmy dla warszawskich wyścigi wyznaczony jest przez rozwiązania
przyjęte na najlepszych obiektach tego typu na  świecie, gdzie z sukcesem łączy się funkcje
wyścigów konnych i zadania rekreacyjne. Dlatego w planie rozbudowy bardzo duży nacisk
położono na inwestycje związane ze sportem i rekreacją. Celem jest udostępnieniem obiektu
dla szerokiego kręgu osób – od dzieci, po osoby w starszym wieku. To m.in. stworzenie ścieżek rekreacyjnych, na których mieszkańcy Warszawy będą mogli biegać, uprawiać nordic-walking a zimą nawet poruszać się na nartach biegowych. 

Pamiętamy przy tym,  że Służewiec jest przede wszystkim miejscem rozgrywania gonitw
i treningu koni. Dlatego inwestycje mają też na celu poprawę warunków treningu, by można
go było prowadzić cały rok, niezależnie od warunków atmosferycznych. Ważnym elementem
tych planów jest np. stworzenie całosezonowej bieżni.

Naszymi działaniami kieruje idea, by zwrócić Warszawiakom i udostępnić znowu teren
o powierzchni blisko 140 ha leżący nieopodal serca miasta. Jeżeli rzeczywiście nie chcecie
mieć Państwo zaparkowanych samochodów pod oknami mieszkań, prosimy o taką informację. Postaramy się ograniczyć ruch samochodowy na terenie Toru Służewiec.

Pragniemy przypomnieć, że stagnacja na Wyścigach, regres funkcji społecznych tego miejsca
w latach 90-tych i na początku nowego stulecia wynikły z źle rozumianej „obrony” tego miejsca przed koniecznymi zmianami. Nie dopuśćmy do tego, by ten scenariusz się powtórzył! To wymaga odpowiedzialności ze strony wszystkich zainteresowanych dobrą przyszłością tego miejsca.

Z naszej strony pragniemy zapewnić,  że zgadzamy się ze stanowiskiem, iż warszawskie
Wyścigi nie są miejscem na działalność deweloperów, których aktywność polega na budowaniu i późniejszej sprzedaży. Stojąc na straży niezbywalnego prawo własności terenu wyścigów konnych skutecznie blokujemy takie zamiary. Teren jest i pozostanie w rękach Skarbu Państwa – z przeznaczeniem służenia obywatelom i mieszkańcom Warszawy.

Jesteśmy pewni,  że remonty i modernizacje zabytkowej infrastruktury, proces przyjmowania
planu zagospodarowania przestrzennego właściwego dla tego obszaru, a także poszukiwania
partnerów branżowych i inwestycyjnych, zakończą się jak najszybciej. Będziemy wówczas mogli przejść do etapu realizacji zagospodarowania tej przestrzeni, a następnie otworzyć ją dla mieszkańców Warszawy i wszystkich, którzy na co dzień będą mogli czynnie korzystać z tego, co ów nowoczesny obiekt będzie miał do zaoferowania. A będzie miał bardzo wiele.

Bardzo liczymy na Państwa wsparcie dla naszych działań przywracających Wyścigom ich
świetność i należne miejsce w życiu Warszawy.

 
 Rzecznik prasowy
Totalizatora Sportowego
 

1 komentarz:

  1. Niestety TS używa terminu rewitalizacja tylko ze względu na jego pozytywne konotacje. Przejrzałam protokoły z posiedzeń rady PKWK z tego okresu i znalazłam tylko to (z dnia 29.082.013):
    "Prezes PKWK akceptował strategię inwestycyjną TS, która została złożona i zatwierdzona przez Ministra Skarbu Państwa. TS, jako 30-
    letni dzierżawca, został stroną odnośnie projektowanego planu zagospodarowania przestrzennego, mającą wpływ na to, co się będzie
    przez okres dzierżawy na tym terenie działo" O STRATEGII REWITALIZACJI nie ma nigdzie mowy.
    ponadto:
    "PKWK - na żądanie Ministerstwa Skarbu, zlecił opracowanie nowego operatu szacunkowego, uwzględniającego podział kompleksu
    służewieckiego na 8 stref inwestycyjnych, dzięki czemu - w zależności od ich przeznaczenia, czynsz dzierżawny zostanie
    zaktualizowany do odpowiedniej wysokości (np. na obszarze przeznaczonym pod budowę biurowca czy usługi - znacząco wzrośnie)." Swoją drogą powinno się sprawdzić czy, a jeśli tak to jak, faktycznie te czynsze są wciąż tak zróżnicowane.

    OdpowiedzUsuń